Ca in fiecare an, primaria orasului Ovidiu s-a pregatit pentru sarbatorile de iarna, cu o serie de actiuni sociale, ce au ca scop sa aduca o bucurie in casele persoanelor nevoiase si a copiilor.
Cu ajutorul sponsorilor se vor oferi 1856 de pachete cadou pentru toti elevii din orasul Ovidiu si satele Poiana si Culmea de la gradinita inclusiv clasa a XII-a.
– 05.12 vor fi acordate bursele de merit la Scoala Gimnaziala Nr. 2
– 05.12 se va aprinde sistemul de iluminat festiv pentru sarbatorile de iarna
– 05-15.12 se vor acorda tichetele cadou valorice. Actiunea va fi desfasurata prin Directia de Asistenta Sociala din Ovidiu care vor merge la fiecare beneficiar acasa pentru inmanarea acestora
– 14-15.12 vor fi distribuite pachetele cadou pentru elevii claselor 0-12 de la Liceul Tehnologic ,,Ion Podaru’’
– 17.12 va avea loc intalnirea trimestriala cu ,,sfatul batranilor’’, eveniment ce va fi organizat la Centrul Cultural ,,Elena Roizen’’
– 15-19.12 vor fi distribuite pachetele cadou pentru elevii de la gradinitele din Ovidiu
– 18.12 vor fi distribuite pachetele cadou pentru elevii din sat Poiana
– 19.12 se vor acorda bursele de merit pentru elevii si profesorii cu rezultate deosebite la olimpiade si concursuri nationale de la scolile din orasul Ovidiu.

Pentru al treilea an consecutiv, la initiativa domnului primar, au fost acordate burse de merit pentru eleviii cu rezultate deosebite la invatatura, finantate din bugetul local al primariei Ovidiu.
In functie de media obtinuta au fost acordate burse astfel:
– 200 lei/elev/an pentru media generala intre 9 si 9,49 si nota 10 la purtare
– 300 lei/elev/an pentru media generala intre 9,50 si 9,99 si nota 10 la purtare
– 500 lei/elev/an pentru media generala 10 si nota 10 la purtare

In acest an au fost premiati 96 de elevi de la Liceul Tehnologic ,,Ion Podaru’’ si 39 de elevi apartinand Scolii Gimnaziale Nr.2 din Ovidiu.
Ca o noutate in acest an, pentru prima data, au fost acordate burse pentru elevii si profesorii cu rezultate deosebite la olimpiade si concursuri nationale si internationale, acestea fiind sustinute tot din bugetul local al primariei Ovidiu, aprobate prin HCL 78/16.06.2017.
Scoala Gimnaziala Nr.2:
– pentru premiul I obtinut au fost acordate burse in valoare de 300 lei pentru 5 elevi si 3 profesori
– pentru premiul II au fost acordate burse in valoare de 200 lei pentru 8 elevi si 5 profesori
– pentru premiul III au fost acordate burse in valoare de 100 lei pentru 4 elevi si 3 profesori

Liceul Tehnologic ,,Ion Podaru’’
– pentru premiul I obtinut au fost acordate burse in valoare de 300 lei pentru 13 elevi si 4 profesori
– pentru premiul II au fost acordate burse in valoare de 200 lei pentru 2 elevi si 2 profesori
– pentru premiul III au fost acordate burse in valoare de 100 lei pentru 4 elevi si 1 profesor.