În cadrul acestui eveniment, primăria orașului Ovidiu a fost reprezentată de dl. primar George Scupra care a ținut o alocuțiune în cadrul lansării volumului de carte bilingv ( română – latină) – ,,Publius Ovidius Naso – Tristele și scrisori din Pont’’. Volumul de carte este o ediție limitată ce va fi distribuită doar anumitor instituții publice, universități și asociații de profil cu scopul de a fi păstrate și transmise generațiilor viitoare, pentru a păstra vie dovada latinității pe meleagurile noastre.

În discursul său dl. primar, pe langa prezentarea evenimentelor și activităților pe care primăria Ovidiu le-a organizat pentru omagierea legăturii dintre orașul Ovidiu și poetul latin, a ținut sa specifice faptul că:

,, Noi locuitorii singurului oraș din lume ce poartă numele marelui poet ne mândrim că în ultimii 3 ani am reușit să fim identificați pe plan local, național dar și internațional ca ovidieni și nu ca ovideni, așa cum eram numiți până nu demult’’ ( primar, George Scupra)