Performanță recompensată pentru eleviii din Orașul Ovidiu

La inițiativa primarului George Scupra, pentru prima dată în Orașul Ovidiu au fost acordate burse de merit pentru elevii claselor V – XII din Orașul Ovidiu (inclusiv satele Poiana și Culmea) cu rezultate deosebite la învățătură în anul școlar 2014-2015, după cum urmează:
– 200 lei / elev/an, pentru elevii care au obținut media generală între 9 – 9,40 și nota 10 la purtare;
– 300 lei/ elev/an, pentru elevii care au obținut media generală între 9,50 – 9,99 și nota 10 la purtare;
– 500 lei/elev/an, pentru elevii care au obținut media generală 10 și nota 10 la purtare;

,, Este un efort bugetar de aproximativ 31000 lei din partea Primăriei Ovidiu, dar care ne bucură foarte mult, deoarece această sumă întărește ideea performanței copiilor din Ovidiu. Astăzi am premiat 124 de elevii cu rezultate deosebit de bune la învățătura, și sunt o mândrie pentru orașul nostru. Este un prilej în plus ca înaintea Sărbătorii Sf. Nicolae să aducem un zâmbet și o bucurie copiilor. Cu această ocazie urez tuturor copiilor tot ce este mai bun și mai frumos alături de familiile lor, La Mulți Ani celor care duminică vor serba ziua onomastică și sper ca acest demers să-i motiveze pe toți elevii pentru a obține rezultate cât mai bune la învățătură. ’’(primar, George Scupra) .