Începând din acest an școlar, în orașul Ovidiu a fost deschisă o nouă clasă cu orar prelungit la grădinița ”Zig Zag” din localitate. Aici, primăria subvenționează 50% din costurile cu masa copiilor.

Potrivit viceprimarului Doru Cumpănașu, este prima clasă cu orar prelungit care funcționează la grădinița Zig Zag. ”Aici sunt 114  copii, iar 28 dintre ei sunt înscriși la orar prelungit. Dar mai avem încă o grădiniță în care există și program prelungit, respectiv Licurici.

La grădinița Licurici avem 165 de copii, dintre care 75 sunt în cele trei grupe cu orar prelungit.”

Ceea ce înseamnă că a crescut numărul copiilor care merg la grădinițe cu program prelungit în orașul Ovidiu.

Precizăm că și primarul George Scupra a declarat cu prilejul începerii noului an școlar că se dorește o educație la un nivel modern și performant:

”Educația este darul cel mai de preț pe care îl putem oferi copiilor noștri. Ne dorim ca și în acest an școlar să dezvoltăm parteneriatul familie – școală – administrație locală, pentru a sprijini copiii în lungul drum al formării lor profesionale dar și al personalității.”, a precizat primarul Scupra.

Sursa: https://www.ordinea.ro