✅Perioada de implementare a proiectului :17.07.2018 – 28 februarie 2022
✅Valoarea totala a proiectului este de 14.110.568,95 lei.

➡️Proiectul „SIT ARHEOLOGIC OVIDIU – CONSERVARE, RECONSTITUIRE PARȚIALA ȘI PUNERE ÎN VALOARE PENTRU INTEGRAREA ÎN CIRCUIT TURISTIC A CASTRULUI ROMAN” este finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020.✅Perioada de implementare a proiectului :17.07.2018 – 28 februarie 2022✅Valoarea totala a proiectului este de 14.110.568,95 lei.🔵Obiectivul general al proiectului este reprezentat de creșterea gradului general de atractivitate al orașului Ovidiu și a județului Constanța prin asigurarea condițiilor de dezvoltare urbană echilibrată la nivelul Regiunii de Dezvoltare Sud-Est și regenerarea orașului Ovidiu, iar obiectivele specifice sunt: îmbunatățirea și extinderea accesului publicului la monumentele istorice, promovarea cunoașterii acestora prin intermediul noilor tehnologii; reabilitarea patrimoniului cultural național, respectiv a Castrului Roman, pentru asigurarea condițiilor necesare dezvoltării turismului urban și promovarea patrimoniului cultural al orașului Ovidiu în vederea creșterii numărului de turiști.

Publicată de Primaria Ovidiu pe Joi, 9 aprilie 2020