Actiune de dezinfectie

Avand in vedere recomandarile facute de Ministerul Sanatatii cu privirea la masurile ce trebuie luate in unitatile de invatamant pentru a preveni valul de epidemie gripala, primaria Ovidiu a efectuat in perioada 30 ianuarie – 1 februarie lucrari ample de dezinfectie in toate unitatile scolare de pe raza UAT OVIDIU ( Ovidiu, sat Poiana si sat Culmea). Lucrarea a fost efectuata cu dezinfectantul Chemgene HLD4H (cel mai puternic dezinfectant concentrat pentru suprafete interioare cu efect de combatere a bacteriilor, fungilor, mycobacteriilor, virusurilor si sporilor fiind un tratament invaziv ce nu afecteaza omul, fiind folosit in general pentru salile de operatii).Totodata s-au montat covorașe antibacteriene și decontaminare multistrat in salile de clasa si a fost suplimentat personalul medical pentru trierea copiilor in aceasta perioada. Prin corpul de control al primarului se vor face monitorizari saptamanale a cazurilor de gripa pentru a putea preintampina o posibila epidemie in scoli.

Publicată de Primaria Ovidiu pe Sâmbătă, 1 februarie 2020